• Bir Karışık Durum Bir Karışık Durum Bu haber 2014-10-23 21:21:06 tarihinde eklendi
  Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Mustafa Sönmez'in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

  Irak'ın ikinci büyük şehri olan Musul'u  dört gün gibi kısa bir sürede ele geçiren terör örgütü IŞİD Suriye'nin Halep kentine bağlı 50 bin nüfuslu  Kobani'yi (Ayn-al Arap) bir aydır süren çatışmalara rağmen alamadı. Bunda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Işid'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarının da payı varmış gibi gözüksede sanki perde arkasında Işid'in iplerini elinde bulunduran güçler Işid'i frenleyip sürekli bir çatışma ortamının bitmemesinden yana gibi görünüyor.

   

  Her türlü teknolojik ve üstün askeri teçhizata sahip koalisyan güçlerinin Kobani gibi küçük bir yerde Işid'e karşı duramaması çokta inandırıcı gelmiyor doğrusu.Türkiye Işid neyse Pkk'da odur PYD de PKK'nın Suriye uzantısıdır diyerek sadece insani yardımda bulunacağını şimdilik askeri bir müdahalenin tarafı olmayacağını söylerken bir yandan da Irak'ın Şengal, Rabia ve Zumar bölgelerinde savaşmadan kaçan Barzani'ye bağlı peşmerge gruplarından donanımlı 200 peşmergenin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişini tartışıyor.Sözde dost ve müttefiğimiz olan ABD ise PYD'nin ülkelerinin terör örgütleri listesinde yer almadığını söylüyor ve PYD güçlerine havadan silah,gıda ve ilaç yardımı yapıyor ve nedense bu yardımların bir kısmıda IŞİD'in eline geçiyor.Sonra da Işid'in eline geçtiği söylenen bu  yardımların hava saldırıları ile bir kısmının  imha edildiği söyleniyor.

   

  Önceliklerinin Suriye'nin değil Irak olduğunu söyleyen ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin arada bir Işid'i havadan vurduklarını bildirdikleri Kobani'de kesin çözümün kara harekatıyla sağlanacağı algısı yaratıp bu işide Türkiye'nin sırtına yıkarak  Türkiye'yi Suriye bataklığına çekmeye çalışıyorlar gibi sanki.

   

  Özetle Türkiye PKK, PYD, IŞİD benim için aynıdır diyor; ama aynı zamanda da peşmergenin Kuzey Irak'tan Kobani'ye PYD'ye yardıma gidebilmesi  için topraklarımızdan geçebileceğini tartışıyor. ABD ile dost ve müttefik olmamıza rağmen IŞİD'e ve PKK'ya terör örgütü diyen ABD PYD'ye terör örgütü demiyor. Sonra bu dostumuz ve müttefiğimiz PYD'ye havadan silah, gıda ve ilaç yardımı yapıyor ve bu yardımların bazıları IŞİD'in eline geçiyor; sonra aynı ABD hedefine varmayan bu yardımları IŞİD'in elinde iken hedefi şaşırmadan yardımların bir kısmını imha ediyor;ve yine aynı ABD yanında birçok ülke olmasına rağmen IŞİD'i Kobani'den temizleyemiyor.Böyle de karışık bir durum..

   

   

  Sağlıcakla kalın...

   

  --------------------------------------

  Mustafa SÖNMEZ 

  mustafa.tus27@gmail.com

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,701 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz