• Sizin Çocuğunuzda da Öğrenme Güçlüğü Olabilir !!! Sizin Çocuğunuzda da Öğrenme Güçlüğü Olabilir !!! Bu haber 2014-10-29 12:50:06 tarihinde eklendi
  Sitemiz köşe yazarlarından sayın Resul Demir'in yazısını anne ve babaların okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

   Genellikle aileler çocukları derslerinde kötü olduğunda, bazı işleri yapmada zorluk çektiğinde vb. bu çocuktan  adam olmaz, bu çocuk tembeldir, bu çocuk çok haylaz, bu çocuk boşuna okuyor, bu çocuk salaktır gibi ifadelerle çocukları etiketlerler. Ondan sonra çocukta zaten bir gerileme vardı daha da hayattan okuldan uzaklaşmaya başlar. Acaba bu çocuk sosyal ilişkilerinde, derslerinde neden sorunlar yaşıyor? Diye araştırılıyor mu? Belki sizin çocuğunuzda öğrenme güçlüğü vardır.

       Başlıkta da görüldüğü gibi konunun ana temasında öğrenme güçlüğünden bahsedeceğim. Öğrenme güçlüğü nedir? Nasıl ortaya çıkar? Neler yapılabilir? Bunlardan bahsedeceğim.

      Öğrenme güçlüğü, bir bireyin zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma yazma ve ya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir. Burada dikkat edilmesi gereken bireyin zekası geri değildir. Hatta zekası normalin üstünde bile olabilir. Bu bireyleri geri zekalı diye etiketlemek çok yanlıştır.

     ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ NASIL OLUŞUR? NEDENİ NEDİR?

  Öğrenme güçlüğünün nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin hücreleri arasındaki işleyiş ile ilgili aksaklıklar sonucu oluştuğu söylenmektedir. Dili anlama ve kullanmada, okuma, konuşma, yazma, matematik işlemi yapma başlıca zorluk alanlarıdır.

      Kesinlikle öğrenme güçlüğü zihinsel gerilikle karıştırılmaması gerekir. Öğrenme güçlüğünde zeka da değil onu kullanabilme becerisinde gerilik vardır. Genellikle öğrenme güçlüğü  okula başlama yaşı geldiğinde  kendinden beklenen akademik başarıyı göstermediğinde fark edilir. Öğrenme güçlüğü okuma güçlüğü(disleksi), yazma güçlüğü(disgrafi) ve aritmetik güçlük(diskalkuli) olarak üçe ayrılır.

        OKUMA GÜÇLÜĞÜ: Harfler ve kelimeler karıştırılır ve tersten algılanır. Okuma ve konuşmada zorluk görülür. Arkadaşlarını daha geriden takip ederler.

       YAZMA GÜÇLÜĞÜ: Yazması yavaş, harf, hece, noktalama yanlışları yaparlar. Bunlar yazı yazarken boşluk bırakmazlar veya bir kelimeyi birkaç parçaya bölerek yazarlar. Örnek; (men-dil) (ge li  yo rum).  Bazı harf ve sayıları karıştırırlar.(b-d, m-n, ı-i, g-ğ, ev-ve, 2-5, 6-9)

       ARİTMETİK GÜÇLÜK: Dört işlemde sıkıntı çekerler. Yavaştırlar, parmakla sayarlar. Bazı sembol, işaret, terimleri, anlamakta güçlük çekerler.

  Bunların yanı sıra yön kavramları, sıraya dizme, sözel ifade, motor becerilerde yaşıtlarına göre geridedirler.

  Öğrenme güçlüğü çeken bazı ünlülerde vardır. Mesela Thomas Edison, Albert Einstien, Leonardo da vinci, Winston Churchill gibi.

   NELER YAPILMALIDIR?

  -Öğrenilenlerin kalıcı olması için somutlaştırılmalıdır.

  -Öğrenciyi tanıyın ve farklılıklarını kabul edin.

  -Sınıf içinde ve dışında öğrencinin güçlü yanlarını vurgulayın.

  -Dikkatini çekmeye çalışın, kısa yönergeler verin.

  -Akılda tutabileceği kadar bilgi verin.

  -Bağırmadan ve anlaşılır bir şekilde konuşmaya özen gösterin.

  -Sınavları sözlü ya da test olarak uygulamaya özen gösterin.

  -Matematik işlemlerinde parmak kullanmasına izin verin.

  -Kolay başarabileceği görevler verin.

  -Güven verici ve teşvik edici olun.

  -Çocuğun kapasitesi bilinmeli ve ona göre görevler verilmeli.

  -Başkalarıyla kıyaslama yapmayın.

  -Sabırlı ve olumlu tutum içinde olun.

  -Dikkati yoğunlaştırıcı oyunlar oynatın.

  -Kendisini olumsuz değerlendirmesine engel olun.  Sizin çocuklarınızda da öğrenme güçlüğü olabilir, bu yazıyı dikkate alın. Öğrenme güçlüğü azımsanmayacak kadar olmasına rağmen aileler bunun farkına varamıyorlar. Kesinlikle çocuklarınızı etiketlemeyin. Belki de çocuğunuz ilerde çok büyük işler yapacaktır, ama birilerinin elinden tutmasını bekliyor olabilir. Çocuklarınıza biraz değer verip onların gelişimini sağlayabilirsiniz.  Öğrenme güçlüğü ile alakalı Taeree zameen par(yerdeki yıldızlar) adında çok güzel, herkesin izlemesi gereken bir Hint filmi var. Bu filmde öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğun nasıl kazanıldığı gösteriliyor.   GELECEĞE GÜZEL UMUTLARLA BAKABİLMEMİZ İÇİN ÇOCUKLARIMIZA ELİMİZİ UZATMAMIZ GEREKTİĞİNİ UNUTMAYIN!

  SAYGILARIMLA.

  Resul Demir

  iha
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
3,022 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz