• Bir Garip Ülke Türkiye Bir Garip Ülke Türkiye Bu haber 2014-11-09 14:54:25 tarihinde eklendi
  Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Mustafa Sönmez'in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

  Garipliklerle dolu bir ülkeyiz maalesef; nerede sıra dışı, tuhaf bir olay, bir davranış var bizden başka bir ülkede görmek, yaşamak neredeyse mümkün değil.


      Örneğin dünyada en çok iş kazalarına biz kurban veririz; bunun önüne geçmek için yasalar çıkartırız ama yasanın uygulamasını yıllar sonraya bırakırız. Devletin koruyamadığı işçi haklarını işçilerin kendilerinden isteriz haklarınızı koruyun, haklarınıza sahip çıkın diye. Kar etmek ya da zarar etmemek için elindeki maden ocaklarını özel sektöre satan ya da taşeron firmalara devreden Devlet; maden ocağı kazalarında kazaya maruz kalanları kurtarmak için dünyanın masrafını yapar. Kazaları önlemek adına yapılmayan masraflar misliyle kazalardan sonra yapılır. Kazaların yaşandığı maden ocaklarının olaylardan kısa bir süre önce denetim geçirmeleri ve bu denetimlerden sağlam çıkmalarıda ayrıca tuhaf bir durumdur.


       Elektrik ve doğal gaz sanayide daha ucuzdur vatandaşın kullandığından çünkü onlar ülke ekonomisine katkıda bulunurlar emekçi sınıfı yok sayılarak. Devletten türlü türlü teşvikler alırlar sanayiciler ekonomiye katkı sundukları için ama gel gör ki dünyada gelişmiş yada gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük asgari ücretle üst sıraları zorluyoruz. Bu yüzden gelir dağılımında adaletsizlikte Avrupa birincisi ve Dünya üçüncüsüyüz.


       Enflasyonun %10 olduğu bir dönemde işçiye, emekliye, memura %3'lük bir zam layık görülür. Daha fazlasını veremez Devlet çünkü verirse mazallah Yunanistan'dan kötü oluruz ekonomi sarsılır hatta yıkılabilir. Ama milyarlarca liraya saraylar yapılır uçaklar, otomobiller alınır ama ekonomiye hiç birşey olmaz. Olmaz çünkü onlar ülkemizin ve bizi yönetenlerin prestijidir. Prestij herşeydir ne de olsa prestij olmadan güçlü ekonomi olmaz.


       Her yıl binlerce insanımızı trafik terörüne kurban veririz, yüzbinlerce insanımızda yaralanır ve bunların içinden birçoğuda kalıcı rahatsızlıklarla yaşamaya mahkum olurlar bir ömür boyu. Trafik yasalarımız vatandaşın kaza yapmalarına engel olmak için değil de sanki vatandaşa ceza yazmak için vardır. Pusuya yatan  radar hız kontrol ekipleri bunun en açık ve seçik örneğidir. Belki de Dünyanın başka hiç bir ülkesinde göremezsiniz böyle bir uygulamayı.


       Devletin bir çok okulu vardır. İlkokul, ortaokul, lise; heryıl aynı türkü söylenir Devlet okullarına kayıt yaptıranlar kayıt parası ödemeyecek diye ama gel gör ki hem vatandaş hem okul yöneticileri iki arada bir derede kalırlar tabiri caizse. Okullara ayrılan ödenekler çok kısıtlı olduğu için okulların genel giderleri olan ısınması, elektriği, güvenliği, temizliği gibi şeyler mecburen velilerden toplanan bağışlarla yapılmak zorunda kalır. Ayrıca bir çok derslik ve öğretmen açığı vardır güzel yurdumda ama devlet sorunu kökten çözer ve çocuklarını özel okullara göndermesi için vatandaşı teşvik etmek amacıyla özel okullara milyarlarca lira aktarır. Kendi okullarına bakmayan devlet özel okulları ihya eder. 


         Örnekleri çoğaltmak mümkün bu ve buna benzer birçok durumla günlük hayatta karşı karşıyayız. Temennim bu tuhaflıklardan ve garipliklerden arınmış adil, eşit, güçlü, ve büyük bir Türkiye'de yaşamak. Hayal değil böyle bir Türkiye ümitle bekliyoruz. Sağlıcakla kalın..  --------------------------------------

  Mustafa SÖNMEZ 

  mustafa.tus27@gmail.com

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,876 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz