• İslahiye'yi tanıyalım İslahiye'yi tanıyalım Bu haber 2015-03-30 12:37:42 tarihinde eklendi
  İslahiye hakkında bilmedikleriniz...

  Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kesiştiği noktada bulunan İslahiye, Gaziantep ilinin bir ilçesidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 518 metre olan ilçenin yüzölçümü ise 1513 kilometre karedir. 2014 sayımına göre nüfusu 65869'dur. Akdeniz Bölgesi'nin doğu kısmında bulunduğu için iklim ve bitki örtüsünün karakteristik yapısı bu bölgeye benzer. İslahiye konumu itibariyle Kilis, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Suriye ile komşudur. İlçe topraklarının doğu ve batı kesimleri engebeli, orta kesimi ise düzlüktür. Batı kesiminde yer alan Nur Dağları ile doğu kesiminde yer alan Sof (Kartal) Dağı'ndan dökülen bir çok dere ve çay orta bölümde bulunan İslahiye Ovası'nı suladıktan sonra Asi Nehri'ne katılır. Ovayı sulayan çaylardan Karasu Çayı'nın üzerine sulamada kullanılmak üzere ve taşkınlardan korunmak amacıyla Tahtaköprü Barajı yapılmıştır.  İslahiye Ovası, yapısı itibariyle tektonik kökenli bir ovadır. İslahiye'nin bitki örtüsü Akdeniz Bölgesi'ndeki gibi makidir. İlçenin yüksek kısımlarında, özellikle Hınzır Yaylası ve çevresinde ormanlık alanlara da rastlanır.

   

  İlçe ekonomisi

   

  İslahiye'nin ekonomisi çeşitlilik gösterir. Tarımın oldukça önemli olduğu ilçede pamuık, şeker pancarı, buğday, arpa, soğan, sarımsak, soya fasulyesi, zeytin, üzüm, mısır ve antep fıstığı yetiştirilir. Dağlık alanlarda hayvancılık ve ormancılık yapılırken sulak bölgelerde ise sebzecilik yaygındır. Yeraltı kaynakları bakımından da zengin olan İslahiye'de, boksit ve dolomit yatakları bulunur.

   

  İlçe tarihi

   

  İslahiye'nin tarihi de oldukça zengindir. İlçe, Gaziantep'e bağlı en eski yerleşim alanları arasında yer alır. Özellikle İslahiye Ovası'nda bulunan höyüklerde arkeologlar tarafından yapılan incelemeler sonrası, buraya yerleşimin 'Erken Kalkolitik Çağ'da yani MÖ. 5500 ile 5000 yılları arasında başladığı tespit edilmiştir. Dönemin önemli yerleşim yerlerinden birisi olan İlçede Luviler, Hititler, Aramiler, Asurlular ve Romalılar yaşamıştır.  İlçe 1516 tarihinde de Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın sonrasında ilçe Fransızlar ve İngilizler tarafından işgal edilmiştir. İlçe halkı işgaller karşısında büyük kahramanlıklar göstermiştir. Özellikle Güvercin Geçidi mevkinde yenilgiye uğrayan Fransızlar 13 Kasım 1920 tarihinde bölgeden kaçmışlardır. Daha önceleri Adana'nın Cebelibereket (Osmaniye) sancağına bağlı bir kaza olan İslahiye, 1933'te Gaziantep'e ilçe olarak bağlanmıştır. Nurdağı'nın ilçe olmasının ardından ise Sakçagözü Bucağı ve buraya bağlı 19 köy İslahiye'den alınarak Nurdağı'na bağlanmıştır. İlçenin en önemli tarihi eserler arasında; Roma dönemi kalıntıları, Akropol Surları, Tilmen, Gedikli, Zincirli (Sam'al), Kırışkal höyükleri ile Yasemek Açık Hava Müzesi'dir. 

  iha
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
11,036 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz