• 150 Yıllık Merkez Dervişiye Camii Restore Ediliyor 150 Yıllık Merkez Dervişiye Camii Restore Ediliyor Bu haber 07 Şubat 2016, Pazar 14:30:09 tarihinde eklendi
  Gaziantep’in İslahiye ilçesi Hacı Ali Öztürk mahallesinde bulunan 150 yıllık Merkez Dervişiye Camii restore edilecek.

  1866 yılında inşa edilen Merkez Dervişiye Camii, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yapılacak restorasyon çalışması nedenliye bir yıl süre ile ibadete kapatıldı.

   

  Caminin restorasyon ihalesinin tamamlandığını ve cami anahtarlarını yüklenici firmaya teslim ettiklerini söyleyen İslahiye Müftüsü Ramazan Dolun, tarihi yapının sıva altında kalan bazı bölümlerinin gün yüzüne çıkacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İslahiye’nin tarihi değerlerinden biri olana caminin restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacağını belirten Dolun "Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz tarafından tarihi yapı olarak koruma altına alındı. Bu tarihi yapının dokusunun korunacak" dedi.

   

  TARİHİ AHŞAP KUBBE ÇÖKTÜ

   

  Cami hakkında bilgi veren Dolun "Cami kemer sütunlarla birbirine bağlanıyor, dış cemaat mahallinde yine sütunlarla birbirine bağlanıyor ve iç kubbe şeklinde yapılmış. Kubbeler dış taraftan görünmeyecek şekilde yapılmış mimariye sahip. Caminin tavanında kubbe yok, ancak kubbe tarzı ahşap çatı ile kapatılmış. Fakat çatı gerek iklim, gerekse fiziksel nedenlerle çürümesi ya da bakımsızlıktan çökmüş. İnsanlarımızın kendi imkanları ile orada bir tadilat yapmak suretiyle çatı kaldırıp beton yaptırmış. Dolayısıyla şuan ki çatı da özelliğini kaybetmiştir. Daha sonra cami küçük olması nedeniyle eklemeler yapılmıştır. Tarihi taş yapısına sıvalar ve boyalar yapılmış ve tarihi dokuya büyük zarar verilmiş" diye konuştu.

   

  "İSLAHİYE’NİN SEMBOLÜ OLACAK"

   

  2006 yılından bu yana tarihi yapılara büyük önem verildiğini belirten Dolun, "Devletimiz tarihi değeri olan yapılara çok önem veriyor. Kaderine terk edilmiş binalarımız çok ciddi bir bakımla yeniden kullanmaya çalışılıyor. Bu yapılardan biride İslahiye Merkez Dervişiye Cami’dir. Bu caminin restore edilme kararı, 2009 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü Gaziantep Bölge Müdürlüğü tespiti ile restore edilmesi düşünülmüş ve ihalesi 2016 yılı Ocak ayında bitirilmiştir. Ocak ayında üstlenici firma gerekli incelemeleri yaptı. Biz de camiyi ibadette kapatılarak anahtarı kendilerine teslim ettik. Cami bir yıl süre ile ibadete kapatılacak. Restore çalışmalarında caminin taş duvarları ortaya çıkartılacak. Duvar üzerine yapılan sıva ve boyalar kaldırarak tarihi dokusu ortaya çıkartılacak. Tavanda yapılan betonerme yapı ise tamamen kaldırılarak tarihi çatı ahşaptan yapılacak. Yapılan çalışmalar sonucunda cami tarihi dokusuna kavuşacak. Ayrıca caminin çevre düzenlemesi yapılarak şadırvan elden geçirilecek. Bu caminin restorasyon çalışması sona erdiğinde İslahiye’nin sembolü haline gelecek. Bu restorasyon çalışmalarında Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın çok büyük gayreti ve çabası oldu. Kendisine saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
9,888 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz