• Mustafa Sönmez Sandık Her Zaman Doğru Söyler mi? 22 Aralık 2014 Pazartesi mustafa.tus27@gmail.com Mustafa Sönmez


  Demokrasinin ana unsurudur sandık. Demokrasi ile yönetiliyorsanız eğer sandık, birey olarak yönetimde söz sahibi olduğunuz yerdir.

   

  Organizasyon ve devlet politikasını şekillendirmede eşit haklara sahip olunan bir yönetim biçimi olan demokrasilerde, ister bir dernek başkanı, ister bir sendika başkanı isterse de bir devlet başkanı, yapılan seçimlerde sandıktan en çok oyu alarak seçilir ve oy kullanan her birey adına derneği, sendikayı ya da devleti ya da herhangi başka bir teşekkülü yasalar ve kanunlar çerçevesi içinde yönetme hakkını elde eder.

   

  Her bireyin kendince bir dünya görüşü, bir siyasi fikri, bir takım değerleri seçeceği kişi ya da partilerden beklentileri vardır; seçimlerde oy kullanırken bu özellikler tercihte önemli bir yol göstericidir. Bireylerde bulunan bu özellik değişkenlik gösterebileceğinden dolayıdır ki seçimler belli aralıklarla yenilenmektedir ve her seçimde de farklı farklı sonuçlarda görülmektedir.

   

  Peki sandık her zaman doğruyu söyler mi? Ya da bugün doğru olduğunu iddaa ettiğimiz için seçtiğimiz aday bundan 10 yıl yada 20 yıl sonra pişmanlığımız olabilir mi? Ya da bir başka soru sandıktan en fazla oyu alarak birinci çıkan adayın yönetimi esnasında yaptığı her iş doğru mudur?

   

  Örneğin Mısır’da seçimle gelen bir devlet başkanını askeri darbeyle başkanlıktan indirip yerine oturan meşhur El Sisi daha sonra % 47 katılımla gerçekleşen seçimde oyların % 96’sını alması El Sisi’yi haklı kılar mı?

   

  Ya da dört yıldır iç savaşın hakim olduğu Suriye’de, babasından miras aldığı baskıcı tutumla devleti idare eden Beşar Esad’ın bu yıl yapılan seçimlerde hem de karşısında ilk defa iki tane rakip olmasına rağmen %73.4’lük bir katılımla oyların %88.7’sini alması Esad’ı meşru kılar mı?

   

  Bir örnekte ülkemizden verecek olursak,1981 darbecisi dönemin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren’in hem Cumhurbaşkanlığını hem de hazırlattığı 81 anayasasının 7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referandumda  %91.3’lük rekor bir katılımla kullanılan oyların %91.4’nü alarak hem anayasının onaylanması hem de karşısında rakip olmasa bile halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olması  yapılan darbeyi meşru kılar mı? Bu Kenan Evren’in haklı olduğunu mu ortaya koyar?

   

  Toplum üzerindeki baskı, korku, heyecan ve o zaman dilimi içerisinde yaşanan psikolojik vakalar sonuç olarak sandığa yansıyabiliyor.

   

  Sebebi her ne olursa olsun halkın tercihine sandıktan çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi gerekir. Aynı şekilde sandıktan birinci çıkan adayın da kendisine oy versin ya da vermesin herkese aynı mesafe de aynı hakkaniyette davranması, her kesimi kucaklaması gerekir. Demokrasinin gereği budur.

   

  En fazla oyu ben aldım dolayısıyla her şeyi ben bilirim, ben yaparım, benim doğrularım herkesin doğrusudur, tavrı demokrasilerde kabul edilemiyecek bir davranıştır. Unutulmaması gereken oy verenler kadar vermeyenler de muhakkak olacaktır. Gerginlikten ve ötekileştirmekten uzak;uzlaşmacı katılımcı bir yönetim tarzını benimsemek demokrasinin bir araç değil bir amaç olduğunu gösterir ki  işte o zaman sandık daha itibarlı daha güvenilir olur.

   

  Sağlıcakla kalın...

   

  Mustafa Sönmez

  mustafa.tus27@gmail.com

0 0
3,276 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz