• Mustafa Sönmez Güvenimizi Kaybettik 06 Ocak 2015 Salı mustafa.tus27@gmail.com Mustafa Sönmez


  Toplum olarak hiçbir şeye güvenemiyoruz artık. Her olaya her duruma şüpheyle bakar olduk. Nasıl bakmayalım ki her kesim olayları kendi açısından yorumluyor. Haklı-haksız,doğru-yanlış kişilere göre zamana göre değişkenlik gösteriyor  bu da anlam kargaşasına yol açıyor ve ortaya büyük bir güven sorunu çıkıyor.

   

  Siyaset kurumlarına, medyaya güvenmiyoruz ve en önemlisi artık hukuka olan güvenimiz de kaybolmuş durumda. Bu güvensizliğin en büyük sebebi güç ve iktidar sahiplerinin kendilerini haklı çıkarma çabası içerisinde olmalarıdır.Yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığı ile yapılan algı operasyonları insanlarda kafa karışıklığına yol açarak güven sorununu ortaya çıkarmaktadır.

   

  Bu güvensizlik ortamında tartışdığımız konu ise dört eski bakanın meclis araştırma komisyonundan Yüce Divana sevki. Dört eski bakanın haklarında yolsuzluk suçlamaları ile ilgili kurulan komisyonda 9 Akp milletvekilinin oyları ile Yüce Divana gitmelerine gerek duyulmadı.Tartışma da tam burada başladı. Aslındagelişmiş demokratik ülkelerde hiç böyle şeyleri göremezsiniz çünkü gelişmiş ülkelerde ne komisyona ihtiyaç vardır nede başka bir oluşuma gerek vardır. Herkesin hukuka saygısı ve güveni tam olduğundan bu tür suçlamalarla karşılaşan siyasiler yada yöneticiler gider mahkeme önünde hesabını verir aklanır ya da suçlu bulunur çıkan sonuca herkes saygı gösterir.

   

  Bir de bizdeki duruma bakın; özellikle son yıllarda hukuk istemindeki değişikler, hukuk kurumlarının yapısında sürekli olarak, zamana ve olaylara göre yapılan değişikler hukuk sistemine olan saygıyı ve güveni zedelemiş toplum bu konuda bölünmüştür.

   

  Öyle ki şimdi bu dört bakan, haklarındaki suçlamalardan dolayı Yüce divanda yargılansalar bile çıkan sonuç her ne olursa olsun ne siyasilerin ne de toplumun tamamını ya da büyük bir çoğunluğunu memnun edecek bir karar olmayacaktır. Suçlu bulundukları takdirde  %50’ye yakın bir iktidar ve iktidar yanlısı kesim olayın komplo olduğu moda tabirle bu işin paralel yapı tarafından organize edildiğini söyleyecek ve sonucu kabul etmeyecektir. Aksi durumda yani bakanların suçsuz bulunmaları halinde bu kez en az %50’lik bir iktidar karşıtı kesim sonucun  hükümet tarafından yapılan müdahaleler ile bu şekilde çıktığını düşünecektir. Yani sonuçta tam bir mutabakat sağlanamayacaktır.

   

  Hal böyle iken meclis komisyonundan çıkan karar kanaatimce bakanları daha da zor durumda bırakmıştır. Çünkü Yüce Divanda yargılanmış olsalardı eğer; çıkan sonuç ne olursa olsun en az %50 ‘lik bir kesim tarafından onay bulmuş olacaktı; ama bu durumda herhangi bir yargılama olmadığı için suçlamalar bu dört eski  bakanın üzerinde asılı kalmış oldu. Bence Yüce Divana gitmemeleri hususunda oy kullanan komisyon üyeleri bakanlara haksızlık etmiş oldular.

   

  Sonuç olarak ülkemizde büyük bir hukuk sorunu var. Bir arada yaşamamızı sağlayan özgürlük ve haklarımızı koruyan hukuk sistemi artık herkesin güveneceği ve saygı duyacağı, sağlam ve etkili, bağımsız bir yapıya kavuşturulmalı. Unutmayalım ki HUKUK hepimize herkese lazım olacaktır…

   

  Sağlıcakla kalın…

   

  Mustafa Sönmez

  mustafa.tus27@gmail.com

0 0
3,324 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz